ارمييا


باب : ۱  ۲  ۳  ۴  ۵  ۶  ۷  ۸  ۹  ۱۰  ۱۱  ۱۲  ۱۳  ۱۴  ۱۵  ۱۶  ۱۷  ۱۸  ۱۹  ۲۰  ۲۱  ۲۲  ۲۳  ۲۴  ۲۵  ۲۶  ۲۷  ۲۸  ۲۹  ۳۰  ۳۱  ۳۲  ۳۳  ۳۴  ۳۵  ۳۶  ۳۷  ۳۸  ۳۹  ۴۰  ۴۱  ۴۲  ۴۳  ۴۴  ۴۵  ۴۶  ۴۷  ۴۸  ۴۹  ۵۰  ۵۱  ۵۲  

باب ۲۲


۱   خداوند به من گفت به کاخ پادشاه یهودا که از خاندان داوود است بروم و به پادشاه، درباریانش و به مردم اورشلیم که در آنجا هستند بگویم که به آنچه خداوند می‌گوید گوش دهند. این است آنچه خداوند می‌گوید:

۲   «من، خداوند به شما دستور می‌دهم از روی عدالت و راستی رفتار کنید. فریب خورده را از دست فریبکار برهانید. با غریبان، یتیم‌ها و بیوه‌ زنان بدرفتاری و ظلم نکنید و بی‌گناهان را در این مکان مقدّس نکشید.

۳   اگر آنچه را که به شما دستور می‌دهم، واقعاً بجا آورید در آن صورت خاندان داوود به سلطنت ادامه می‌دهد و آنها به اتّفاق درباریان و مردم عادی به رفت و آمد با ارّابه‌‌ها و اسبان خود از دروازه‌های این کاخ ادامه خواهند داد.

۴   امّا اگر از دستورات من اطاعت نکنید، در برابر شما سوگند یاد می‌کنم که این کاخ به ویرانه‌ای تبدیل خواهد شد. من، خداوند چنین گفته‌‌ام.

۵   «از نظر من کاخ سلطنتی یهودا همان اندازه زیباست که سرزمین جلعاد و کوههای لبنان زیبا هستند، امّا من آن را به ویرانه‌ای تبدیل می‌کنم که هیچ‌کس نمی‌تواند در آن زندگی کند.

۶   من کسانی برای ویران کردن آن می‌فرستم. آنها با تبرهای خود می‌آیند و ستونهای زیبای سرو آزاد اینجا را خرد می‌کنند و در آتش خواهند سوزانید.

۷   «بعدها بسیاری از ملّتهای دیگر که از اینجا عبور می‌کنند از یکدیگر خواهند پرسید، چرا خداوند این شهر بزرگ را به این صورت درآورد.

۸   آنگاه آنها در جواب خواهند گفت که به‌خاطر این است که شما پیمان خودتان را با خدای خودتان شکستید و سایر خدایان را پرستش و خدمت کردید.»

۹   ای مردم یهودا، به‌خاطر مرگ یوشیای پادشاه گریه نکنیدو ماتم نگیرید.امّا برای پسرش یوحاز سخت بگریید؛او را خواهند برد و هرگز برنخواهد گشتو دیگر سرزمینی را که در آن به دنیا آمده است، نخواهد دید.

۱۰   خداوند دربارهٔ یوحاز، پسر یوشیا که بعد از پدرش پادشاه یهودا شد، چنین می‌گوید: «او از اینجا رفته و دیگر برنخواهد گشت.

۱۱   او در کشوری که او را به اسارت برده‌اند، خواهد مرد، و او دیگر به این سرزمین برنمی‌گردد.»

۱۲   وای بر کسی که خانهٔ خود را با بی‌انصافی می‌سازدو با ناراستی آن را گسترش می‌دهد،از مردم خود بیگاری می‌کشدو مزد آنها را نمی‌دهد.

۱۳   وای بر کسی که می‌گوید:«برای خود کاخی با اتاقهای بزرگدر طبقهٔ بالا خواهم ساخت.»پس او پنجره‌هایی بر خانهٔ خود نصب می‌کند،دیوار‌هایی از چوب سرو آزاد برایش می‌سازدو آن را با رنگ قرمز رنگ می‌زند.

۱۴   آیا با ساختن خانه‌هایی از چوب سرو آزادکه از خانه‌های دیگران زیباتر باشد،تو را پادشاهی بهتر خواهد کرد؟پدر تو همیشه عادل و با انصاف بودو از این رو، عمری طولانی کردو در همهٔ امور موفّق بود.

۱۵   او از روی عدالت نسبت به فقیران قضاوت می‌کردو در همه‌چیز کامیاب بود.این است مفهوم خداشناسی.

۱۶   امّا تو فقط در اندیشهٔ منافع شخصی خودت می‌باشی،تو با خشونت، بی‌گناهان را می‌کشیو به مردم ظلم می‌کنی.خداوند چنین گفته است.

۱۷   آنگاه خداوند درباره یهویاقیم پادشاه یهودا -‌پسر یوشیا- می‌گوید،«هیچ‌کس به‌خاطر مرگش ماتم نمی‌گیرد و نخواهد گفت،چه ضایعهٔ بزرگی! ای دوست چه وحشتناک است!»هیچ‌کس برای او گریه نخواهد کرد و نخواهد گفت،وای سرورم! ای پادشاه من!

۱۸   مراسم تشییع جنازهٔ تو مثل مرگ الاغی خواهد بودکه لاشهٔ آن را کشان‌کشان می‌برندو در خارج از دروازه‌های شهر اورشلیم، دور می‌اندازند.

۱۹   ای مردم اورشلیم به لبنان بروید و از آنجا فریاد بزنید،به سرزمین باشان بروید و از آنجا شیون کنید،و به کوههای موآب بروید و از آنجا ندا در دهیدچون همهٔ حامیان شما نابود شده‌اند.

۲۰   در زمانی که شما کامیاب بودید، خداوند با شما سخن گفت،امّا شما از گوش دادن امتناع کردید.شما هیچ‌وقت از خداوند اطاعت نکردیدو این است آنچه شما در تمام زندگیتان انجام دادید.

۲۱   به‌خاطر شرارت‌هایی که مرتکب شده‌اید،بادی شدید رهبران شما را به اطراف پراکنده می‌کند،یاران شما اسیر می‌شوند،و شهر شما رسوا و بی‌آبرو خواهد شد.

۲۲   ای کسانی‌که در کاخهای ساخته شده با چوبهای سرو آزاد لبنان، در امنیّت زندگی می‌کنید،چه رقّت‌آمیز خواهد بود، وقتی گرفتار درد شوید.دردی مثل درد زنی در حال زایمان!

۲۳   خداوند به یهویاکین پادشاه، پسر یهویاقیم پادشاه یهودا گفت: «به حیات خودم سوگند، اگر تو حتّی نگین انگشتر دست راست من می‌بودی، تو را از انگشتم خارج می‌کردم

۲۴   و به مردمی که از آنها می‌ترسی و درصدد قتل تو هستند می‌دادم. من تو را به نبوکدنصر پادشاه بابل و به سربازان او خواهم داد.

۲۵   من تو و مادرت را به تبعید خواهم فرستاد. هردوی شما را به سرزمینی خواهم فرستاد که هیچ‌یک از شما در آنجا به دنیا نیامده بودید، هردوی شما در آنجا خواهید مرد.

۲۶   در آرزوی دیدن این سرزمین خواهید بود، ولی هرگز برنخواهید گشت.»

۲۷   من گفتم: «آیا یهویاکین مثل کوزهٔ شکسته‌ای است که به دور انداخته شده و کسی آن را نمی‌خواهد؟ آیا به همین دلیل است که او و فرزندانش به سرزمینی که چیزی درباره‌اش نمی‌دانند، تبعید شده‌اند؟

۲۸   ای زمین، ای زمین، ای زمین،پیام خداوند را بشنو!«این مرد محکوم است که فرزندان خود را از دست بدهد،و هیچ‌وقت موفّق نشود.او فرزندانی نخواهد داشتکه مثل فرزندان داووددر یهودا حکومت کنند.من، خداوند چنین گفته‌ام.»

۲۹   «این مرد محکوم است که فرزندان خود را از دست بدهد،و هیچ‌وقت موفّق نشود.او فرزندانی نخواهد داشتکه مثل فرزندان داووددر یهودا حکومت کنند.من، خداوند چنین گفته‌ام.»


radiosedayeenjil@gmail.com


+۱ (۸۱۸) ۷۵۱ ۹۷۲۶


رادیو صدای انجیل در شبکه های اجتماعیاپلیکیشن رادیو صدای انجیل


استفاده و به اشتراک گذاری مطالب وب سایت با درج نام منبع ( وب سایت و لینک وب سایت ) بلامانع است. و خوشحال می شویم لینک مطالب وب سایت را با دیگران به اشتراک بگذارید (( آنچه می کنیم برای جلال نام خداوند است))