ارمييا


باب : ۱  ۲  ۳  ۴  ۵  ۶  ۷  ۸  ۹  ۱۰  ۱۱  ۱۲  ۱۳  ۱۴  ۱۵  ۱۶  ۱۷  ۱۸  ۱۹  ۲۰  ۲۱  ۲۲  ۲۳  ۲۴  ۲۵  ۲۶  ۲۷  ۲۸  ۲۹  ۳۰  ۳۱  ۳۲  ۳۳  ۳۴  ۳۵  ۳۶  ۳۷  ۳۸  ۳۹  ۴۰  ۴۱  ۴۲  ۴۳  ۴۴  ۴۵  ۴۶  ۴۷  ۴۸  ۴۹  ۵۰  ۵۱  ۵۲  

باب ۴۶


۱   خداوند دربارهٔ ملّتهای دیگر با من سخن گفت:

۲   و از مصر شروع کرد. این است آنچه خداوند دربارهٔ ارتش نکو، فرعون مصر که از نبوکدنصر پادشاه بابل در کرکمیش نزدیک رود فرات در چهارمین سال سلطنت یهویاقیم -‌پسر یوشیا- پادشاه یهود شکست خورد، می‌گوید:

۳   «افسران مصری فریاد می‌زنند،سپرهای خود را آماده نماییدو برای نبرد حرکت کنید!

۴   اسبهای خود را زین کنید و بر آنها سوار شوید!کلاهخودهایتان را بر سربگذارید و در صف بایستید!نیزه‌های خود را تیزو زره‌های خود را برتن کنید!

۵   خداوند می‌پرسد: «امّا این چیست که من می‌بینم؟آنها با وحشت عقب‌نشینی می‌کنند.سربازانشان شکست خوردهو هراسان با سرعت تمام می‌دوندو به پشت سرخود هم نگاه نمی‌کنند.

۶   آنها که با چنین سرعتی می‌دوند، نمی‌توانند فرار کنند؛سربازان نمی‌توانند بگریزند.آنها در شمال، در کنار فراتمی‌لغزند و می‌افتند.

۷   این کیست که مثل امواج رود نیل برمی‌خیزدو طوفانش تمام سواحل آن را زیر آب می‌برد؟

۸   این مصر است که مثل امواج رود نیل برخاسته،و سیلی که سواحل آن را پوشانیده است.چون مصر گفته بود: "من برمی‌خیزم و تمام جهان را خواهم گرفت،من شهرها و مردمی را که در آنها زندگی می‌کنند، درهم خواهم شکست.

۹   به سواره نظام فرمان حرکت بدهو ارّابه‌ها را روانه کن!سربازان را بفرست،مردان حبشی و لیبیایی را برای حمل سپرها بفرست،و تیراندازان ماهر لود را نیز."

۱۰   امروز روز خداوند متعال است:امروز روزی است که او انتقام خواهد گرفت،امروز روزی است که او دشمنان خود را مجازات خواهد کرد.شمشیر او آنها را آن‌قدر خواهد خورد تا کاملاً سیر شود،و آن‌قدر از خون آنها خواهد آشامید تا سیراب شود.امروز قادر متعال در شمال، در کنار رود فراتمغلوبان را قربانی می‌کند.

۱۱   ای مردم مصر به جلعاد برویدو در جستجوی دارویی باشید!تمام داروهای شمال بی‌اثر هستندو هیچ‌چیزی نمی‌تواند درد شما را درمان کند.

۱۲   ملّتها از رسوایی شما باخبرند،و همه فریاد شما را شنیده‌اند.سربازی به سرباز دیگری برخورد می‌کندو هر دو باهم به زمین می‌افتند.

۱۳   وقتی نبوکدنصر از بابل برای حمله به مصر آمد، خداوند به من چنین گفت:

۱۴   «در شهرهای مصر -‌در مجدل، ممفیسو تَحفَنحیس- اعلام کن و بگو:"برای دفاع از خود آماده شوید،تمام شما در جنگ نابود خواهید شد!

۱۵   چرا خدای قادر شما، اپیس، افتاده است؟خداوند آن را سرنگون کرده است!"

۱۶   سربازان شما لغزیدند و افتادند،هریک به دیگری می‌گوید:"عجله کن، بیا تا به خانه‌های خود و به پیش اقوام خودمان برویمو از شمشیر دشمن بگریزیم!"

۱۷   به فرعون نامی تازه بدهید،"طبل توخالی که فرصت را از دست داد."

۱۸   من، خدای متعال، پادشاه هستم.من خدای زنده هستم.به همان‌گونه که کوه تابور برفراز کوههای دیگر قرار گرفتهو کوه کرمل در کنار دریا سر به آسمان کشیده،قدرت کسی‌که به شما حمله می‌کند، همچنین خواهد بود.

۱۹   ای مردم مصربرای اسارت آماده شوید!ممفیس به بیابان تبدیل می‌شودو کسی در آن ویرانه زندگی نخواهد کرد.

۲۰   مصر مانند گاو قشنگ و چاقی استکه زنبوری از شمال به آن حمله کرده باشد.

۲۱   حتّی سربازان حقوق بگیر آنهامثل گوساله‌های درمانده‌ هستند.آنها نایستاده‌اند که بجنگند،همهٔ آنها برگشتند و فرار کردند.روز مجازات و زمان نابودی آنها رسیده‌ بود.

۲۲   مصر مانند ماری، هیس‌هیس‌ کنان می‌گریزد،و ارتش دشمن به او نزدیکتر می‌شود.آنها با تبرهای خود، مثل چوب‌بُرانی که درختان جنگل را می‌برند

۲۳   و آن را از بین می‌برند، به او حمله می‌کنند.مردان آنها بی‌شمارند،و سربازان آنها از ملخها بیشتر.

۲۴   مردم مصر شرمسارند؛چون مغلوب مردمی شده‌اند که از شمال آمده‌اند.من، خداوند چنین گفته‌ام.»

۲۵   خداوند متعال، خدای اسرائیل می‌گوید: «من آمون، خدای تیبس را به همراه تمام مصر و خدایان و پادشاهانش مجازات خواهم کرد. من فرعون و تمام کسانی را که به او اعتماد کرده‌اند، به مکافات کارهایشان خواهم رساند.

۲۶   و آنها را تسلیم نبوکدنصر پادشاه بابل و ارتش او -‌که خواهان نابودیشان هستند- خواهم کرد. امّا در آینده، باز مردم در مصر مثل گذشته زندگی خواهند کرد. من، خداوند چنین گفته‌ام.

۲۷   «ای قوم من ترسان نباشید،ای مردم اسرائیل وحشت نکنید.من شما را از سرزمینهای دور واز ممالکی که به اسارت برده شده بودید،آزاد خواهم ساخت.شما به سلامتی به خانه‌های خود بازمی‌گردید،در امن و امان خواهید بود و دیگر از کسی نخواهید ترسید.من با شما خواهم آمد و شما را نجات خواهم داد.من ملّتهایی که شما را در میان آنها پراکنده کردم،نابود خواهم کرد؛امّا شما را نابود نخواهم کرد.من شما را بدون مجازات رها نمی‌کنم؛و وقتی شما را مجازات کنم، منصفانه خواهد بود.من خداوند چنین گفته‌ام.»

۲۸   من با شما خواهم آمد و شما را نجات خواهم داد.من ملّتهایی که شما را در میان آنها پراکنده کردم،نابود خواهم کرد؛امّا شما را نابود نخواهم کرد.من شما را بدون مجازات رها نمی‌کنم؛و وقتی شما را مجازات کنم، منصفانه خواهد بود.من خداوند چنین گفته‌ام.»


radiosedayeenjil@gmail.com


+۱ (۸۱۸) ۷۵۱ ۹۷۲۶


رادیو صدای انجیل در شبکه های اجتماعیاپلیکیشن رادیو صدای انجیل


استفاده و به اشتراک گذاری مطالب وب سایت با درج نام منبع ( وب سایت و لینک وب سایت ) بلامانع است. و خوشحال می شویم لینک مطالب وب سایت را با دیگران به اشتراک بگذارید (( آنچه می کنیم برای جلال نام خداوند است))